Wodór to przyszłość. Autobusy i stacja to początek zielonej drogi.

Wodór to przyszłość. Autobusy i stacja to początek zielonej drogi.

9 czerwca 2023 0 przez EV Manager

W wałbrzyskiej fabryce Toyoty odbyło się seminarium poświęcone rozwojowi technologii wodorowej. Na rozmaitych przykładach pokazywano, jak ta innowacyjna technologia jest stosowana na świecie i w Polsce. Wałbrzych chce wejść na ścieżkę zielonej energii. Będzie 20 autobusów wodorowych i dedykowana im stacja.

W seminarium wzieli udział m.in przedstawiciele Toyoty, Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, Stowarzyszenia Energii i Wodoru,  Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej i Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Wałbrzych słynął z węgla. Jak wiemy, w latach 90-tych nastąpiła duża restrukturyzacja – kopalnie zostały zamknięte, a miasto musiało przejść ogromną transformację. Między innymi dlatego się tu znaleźliśmy. Prowadzimy biznes od  2000 roku. Wałbrzych po swojej górniczej historii, idzie w kierunku zielonego miasta, zielonej energii. Dzięki ogromnym staraniom lokalnego samorządu oraz specjalnym, rzadowym funduszom wspierającym zieloną transformację i transport zeroemisyjny już w przyszłym roku w Wałbrzychu pojawią się pierwsze autobusy wodorowe. Jest to zakup dwudziestu autobusów. Planowana jest stacja tankowania wodorem, Wałbrzych dołączy do pierwszych miast w Polsce, które będą miały transport wodorowy – mówi prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Dariusz Mikołajczak.

Toyota jest jednym z prekursorów napędów wodorowych. Firma opracowała samochód Toyota Mirai, który jest zasilany układem wodorowych ogniw paliwowych. Jest to pierwszy seryjnie produkowany samochód na wodór.

Toyota Motor Manufacturing Poland razem z naszymi kolegami promuje napędy wodorowe na terenie całego kraju. Nie tylko, bo też technologie wodorowe. Uważamy, że wodór to jest paliwo przyszłości. Wodór ma ogromny potencjał. Stosunkowo łatwo można go otrzymać i przechowywać i wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej. Technologia wodorowa bardzo się rozwija w Japonii, ale też w innych krajach. Widzimy taką szansę w Polsce. Chcemy promować zieloną technologię, aby iść w kierunku dekarbonizacji – mówi prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Dariusz Mikołajczak.

Wdrożenie technologii wodorowej nie będzie proste. Jesteśmy na poczatku drogi, która w wielu krajach jest już od dłuższego czasu obecna.

Prezentacja pokazała, że dystans jest duży. Trzeba iść do przodu – niezależnie od wszystkich zniechęcających informacji. Mamy bardzo dużo do zrobienia. Ja mam własną refleksję. W Wałbrzychu jesteśmy najbardziej z możliwych sposobów zdeterminowani, żeby zrealizować wodorową gospodarkę. Jesteśmy na etapie przetargu na autobusy wodorowe. Dzisiaj byli przedstawiciele Orlenu, który będzie realizował stację wodorową. Każde działania, które mają innowacyjny charakter traktujemy jako priorytetowe – mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Źródło: walbrzych24.com