Wielka Brytania: Rekordowa liczba nowych stacji ładowania pojazdów

Wielka Brytania: Rekordowa liczba nowych stacji ładowania pojazdów

3 stycznia 2024 0 przez EV Manager

Tylko w 2023 r. w Wielkiej Brytani zainstalowano rekordowe 16 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To wzrost rzędu 43% rok do roku. Ponad 4 600 stacji wyposażono w ultra szybkie ładowarki!

  • W 2023 r. w Wielkiej Brytani zainstalowano 16 tys. stacji ładowania, podczas gdy w Polsce w tym samym roku w sumie funkcjonowało 3166 stacji.
  • Według wstępnych analiz roczny przyrost nowych  ogólnodostępnych stacji ładowania przerósł wzrost na rynku sprzedaży elektryków w Wielkiej Brytani.

Obiecujący trend

Zwiększanie liczby publicznych ładowarek to jedno z kluczowych wyzwań stojących przed każdym krajem w związku z transformacją sektora mobilności. Pojazdy napędzane silnikiem Diesla powoli ustępują na rzecz samochodów elektrycznych i hybrydowych. Rozwój sieci ogólnodostępnych stacji ładowania jest istotnym elementem tej układanki. Tylko w ten sposób korzystanie z elektryka może być tak samo wygodne jak z bardziej tradycyjnego pojazdu.

Wzrost liczby ładowarek w Wielkiej Brytanii w 2023 r. prawie na pewno przewyższył wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych. Rynek sprzedaży odnotował wzrost o 28% do listopada br. w porównaniu z 2022 r

Do 12 grudnia br. zainstalowano prawie 16 000 publicznych ładowarek, co daje łączną liczbę ponad 53 200. Oznaczało to wzrost o 43% w porównaniu z 2022 r., czyli znacznie szybciej niż w ciągu ostatnich trzech lat.

Nowe stacja ładowania pojazdów w Wielkej Brytanii.
Źródło: Zapmap database.

Obecnie w 5000 lokalizacji w Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 10 000 szybkich i ultraszybkich urządzeń, które umożliwiają ładowanie podczas dłuższych podróży. Można je znaleźć nie tylko w obszarach obsługi autostrad czy stacjach paliw, ale w wielu różnych lokalizacjach, takich jak parkingi handlowe i sklepy rolnicze.

Niemniej jednak w nadchodzących latach liczba ładowarek będzie musiała nadal szybko rosnąć, a przynajmniej tak sugerują przyjęte przepisy. W ramach obowiązującej polityki Zev (The Zero Emission Vehicle Regulation) producenci samochodów są zobowiązani do produkcji i sprzedaży elektryków. Przepisy sugerują, że do 2030 r. 80% samochodów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii będzie pojazdami elektrycznymi, pomimo wrześniowej decyzji Rishiego Sunaka “o opóźnieniu zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikiem benzynowym i diesla z 2030 r. na 2035 r.”

Jak to wygląda u nas?

Pod koniec października 2023 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 52 327 samochodów całkowicie elektrycznych (zarówno osobowych, jak i użytkowych (BEV). W okresie od stycznia do października tego roku liczba ta wzrosła o 18 912 pojazdów. Stanowi to wzrost o 55% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. W październiku uruchomiono 98 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania, co przekłada się na 219 punktów.

Końcem października 2023 r. w Polsce funkcjonowało 3166 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Przekłada się to na 6378 punktów ładowania. Tylko 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). Dominujący udział, bo aż 67% to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Jeżeli chodzi o same osobówki to do października 2023 r. w Polsce zarejestrowanych było 90 902 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Z czego 46 888 to w pełni elektryczne modele (BEV). Hybryd odnotowano 44 014 sztuk (PHEV).

 

Źródło: globenergia.pl