Widzisz zielone tablice, myślisz, że to auto elektryczne?

Widzisz zielone tablice, myślisz, że to auto elektryczne?

25 listopada 2023 0 przez EV Manager

Niemal trzy lata trwało oczekiwanie na decyzje środowiskowe, dotyczące Wschodniej Obwodnicy Warszawy, wyznaczonej w ciągu drogi S17. Najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oznacza, że czekają nas kolejne opóźnienia w inwestycji.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Hasło zielonych tablic rejestracyjnych najczęściej kojarzy się z tablicami mającymi zielone tło oraz czarne znaki. Wskazują one na ekologiczny napęd pojazdu, ale nie musi to być napęd elektryczny w potocznym tego słowa znaczeniu.

Najczęściej chodzi rzeczywiście o samochód z silnikiem elektrycznym, czerpiącym energię z baterii ładowanej z zewnętrznego źródła. Musi on być jedynym silnikiem na pokładzie, więc pojazdy mające jednostkę spalinową, nawet taką wykorzystywaną tylko w awaryjnych sytuacjach, nie mogą mieć zielonych tablic.

Drugi rodzaj samochodu, który może liczyć na zielone „blachy”, to pojazd wodorowy z ogniwami paliwowymi. Jego koła też napędza silnik elektryczny, ale energia dla niego wytwarzana jest na pokładzie, z wykorzystaniem wodoru. Nie generuje to żadnych spalin, więc takie auta traktowane są na równi z elektrykami.

Jakie samochody mają tablice rejestracyjne z zielonymi znakami?

Mało kto o tym wie, ale występują także tablice z białym tłem (czyli takim jak tablice standardowe), ale mające zielone znaki zamiast czarnych. Na nie również mówi się „zielone tablice”, ale stosuje się je w zupełnie innych przypadkach.

To szczególny rodzaj tablic rejestracyjnych – tak zwane „profesjonalne”. Korzystają z nich między innymi dilerzy samochodowi oraz komisy. Można założyć je na różne pojazdy i w ten sposób legalnie poruszać się po drogach. Nie daje to pełnej dowolności i przepisy przewidują pewne ograniczenia (na przykład liczbę pojazdów, na których takie tablice mogą się znaleźć), ale jest to duże ułatwienie dla firm sprzedających samochody, które czasami muszą pojechać gdzieś autem ze swojej oferty (na przykład w celu załatwienia jakichś formalności), a nie mają żadnego interesu w tym, by przechodzić standardową procedurę rejestracji.

Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?

Posiadając zielone tablice rejestracyjne, a dokładnie tez z zielonym tłem, możemy korzystać z buspasów oraz parkować bezpłatnie w strefach płatnego parkowania. Przywileje te nie zostały jednak nadane bezterminowo – zgodnie z ustawą o elektromobilności, przestaną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Źródło: motocaina.pl