W Starachowicach testują elektryczny autobus

W Starachowicach testują elektryczny autobus

10 czerwca 2023 0 przez EV Manager

Od środy na ulicach Starachowic pojawił się nowoczesny autobus elektryczny MAN Lion’s City 12 CE. Autobus będzie testowany na linii komunikacyjnej nr 19 do poniedziałku, 12 czerwca. Testowanie autobusu związane jest z wnioskiem Gminy Starachowice złożonym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym zakupu 5 takich autobusów oraz trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

W Starachowicach testują elektryczny autobus. Gdzie można nim pojechać?

– W testach autobusu wezmą udział pasażerowie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach. Mieszkańcy sami będą mogli ocenić czy chcieliby, aby taki autobus pojawił się na dłużej na ulicach naszego miasta. Jest bowiem szansa na to, aby autobusy elektryczne znalazły się w starachowickim taborze autobusowym i uzupełniły już nowoczesny tabor – podkreśla prezydent Starachowic Marek Materek.

Pod koniec maja gmina Starachowice złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Wniosek szczegółowo opisuje przedsięwzięcie pod nazwą „Obniżenie zużycia energii i paliw w transporcie publicznym w Gminie Starachowice poprzez zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury”. W ramach tego zadania gmina planuje budowę trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym i mocy od 50 kW do mniej niż 150 kW oraz zakup pięciu zeroemisyjnych elektrycznych autobusów zasilanych z baterii pojazdów. Łączna wartość projektu wynosi ponad 18,5 miliona złotych brutto. Stacje ładowania mają kosztować około 600 tysięcy złotych netto. Z kolei koszt zakupu autobusów to 14,5 miliona złotych netto.

– W tej chwili czekamy na ocenę formalną i merytoryczną złożonego wniosku. Ostateczne rozstrzygnięcie powinno pojawić się w ciągu miesiąca. Nasz wniosek to szansa na uzyskanie 50-procentowego dofinansowania dla stacji ładowania oraz aż 90 % dofinansowania na zakup autobusów – dodał prezydent.

W ramach złożonego projektu zostaną przeszkoleni również pracownicy Zakładu Energetyki Cieplnej. Ponad 60 pracowników weźmie udział w szkoleniach dotyczących obsługi stacji i autobusów

Elektryczny autobus w Starachowicach – prawie 300 kilometrów na jednym ładowaniu

Autobus z napędem elektrycznym to pojazd o długości 12,2 metra, wyposażony w 3 pary drzwi dwuskrzydłowych. Zasilany jest baterią o pojemności 480 kWh. Jak zaznacza producent autobus MAN Lion’s City 12 E gwarantuje zasięg do 270 km przez cały okres życia baterii, a w optymalnych warunkach eksploatacji zasięg ten może być znacznie większy do 350 km ze strategią wykorzystania akumulatora „Maksymalny zasięg”. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny o mocy 160kW, a ładowanie odbywa się za pomocą wtyczki na zajezdni.

Testowany autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada w pełni LEDowe oświetlenie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu oraz klimatyzację. Dodatkowo wyposażony został w oświetlenie ambientowe wnętrza. Poczucie przestronności dają duże okna, znacznie większe niż w innych pojazdach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkiej tapicerce.

Z uwagi na fakt, że autobus testowy nie jest wyposażony w urządzenia niezbędne do obsługi systemu R&G – nie będzie prezentowana pozycja pojazdu oraz godziny odjazdów autobusu w czasie rzeczywistym w systemie dynamicznej informacji pasażerskiej w aplikacji MyBUS, oraz na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych.

Bezpłatna komunikacja w Starachowicach bardzo popularna

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Starachowic poinformował również o najnowszych danych statystycznych dotyczących przewozu pasażerów.

W okresie od stycznia do maja 2022 roku liczba pasażerów wyniosła około 912 tysięcy osób. W analogicznym okresie roku 2023 liczba pasażerów wyniosła już aż 1 675 932. Jest to wzrost o 763 932 pasażerów – czyli wzrost procentowy wynosi 183 procent.

Z kolei porównując maj 2023 roku do ubiegłego roku okazuje się, iż wzrost pasażerów wyniósł ponad 145 procent. W maju ubiegłego roku z komunikacji skorzystało 247 tysięcy pasażerów. W tym roku autobusami bezpłatnej komunikacji poruszało się po mieście prawie 360 tysięcy pasażerów.

Źródło: starachowice.naszemiasto.pl