Tesla straciła pozycję lidera w produkcji samochodów elektrycznych. Oto nowy numer jeden

Tesla straciła pozycję lidera w produkcji samochodów elektrycznych. Oto nowy numer jeden

4 stycznia 2024 0 przez EV Manager

Słysząc hasło „producent samochodów elektrycznych”, myśli większości z nas powędrują w kierunku takich marek jak Tesla, Hyundai czy Volvo. W przypadku Polaków w tej wyliczance może pojawić się również Izera, jednak mało, kto pomyślałby o BYD Auto. Tymczasem okazuje się, że to właśnie chińska firma stała się nowym liderem na rynku elektromobilności.

Tesla numerem dwa w produkcji samochodów elektrycznych – mamy nowego lidera!

Praktycznie co kwartał Elon Musk i jego świta mogli otwierać szampany, świętując utrzymanie pozycji lidera pod względem sprzedanych egzemplarzy samochodów elektrycznych na całym świecie. Wszystko wskazywało na to, że ta tradycja będzie również dotyczyć ostatnich miesięcy 2023 roku. Cóż… nic bardziej mylnego! Na ostatniej prostej marka Tesla została przegoniona przez chińską firmę BYD, która w okresie od początku października do końca grudnia sprzedała łącznie 525 409 samochodów elektrycznych.

W tym samym czasie Tesla wypuściła na rynek rekordowe 484 507 egzemplarzy elektryków. Pomimo tego, że amerykańska marka wykręciła najlepszy wynik w całej swojej historii – wciąż jest to o wiele za mało, aby przebić dokonanie BYD. Różnica pomiędzy oboma rezultatami wynosi dokładnie 40 902 egzemplarze, co stanowi niespełna 8,5% produkcji Tesli w skali ostatniego kwartału 2023 roku.

Tłumaczenie tweeta: Chińska marka BYD wyprzedził Teslę w ostatnim kwartale pod względem sprzedaży. Wspierana przez Warrena Buffetta firma dostarczyła ponad 526 000 samochodów w okresie od października do grudnia, co dało jej przewagę o ponad 31 000 egzemplarzy nad rywalem ze Stanów Zjednoczonych.

W tym miejscu warto uspokoić, że jeśli nie kojarzycie marki BYD – absolutnie nie oznacza to, że przespaliście, jakieś ważne wydarzenie w świecie motoryzacji. Chińska firma działa przede wszystkim w Azji, a jej potężny rozwój na przestrzeni ostatnich miesięcy w głównej mierze jest związany ze zintensyfikowaniem wsparcia finansowego przez Warrena Buffetta oraz jego konglomerat Berkshire Hathaway.

Wynik wykręcony przez Chińczyków udowadnia, że elektromobilność to przyszłość branży motoryzacyjnej. Co więcej, jest to również manifestacja potencjału, którym dysponuje Państwo Środka w kontekście produkcji i sprzedaży samochodów elektrycznych.

Źródło: android.com.pl
Zdjęcie otwierające: ifeelstock / Depositphtotos