Strażacy pojadą na akcje samochodami elektrycznymi

Strażacy pojadą na akcje samochodami elektrycznymi

30 listopada 2023 0 przez CIRE.PL

Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie odebrali fabrycznie nowe samochody operacyjne o napędzie elektrycznym. Łączny koszt zakupu pięciu pojazdów (Citroeny e-C4, Hyundai Ioniq 5) wyniósł 1 094 360 złotych. To pierwszy tak duży zakup dla Państwowej Straży Pożarnej.

Środki na zakup zostały pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu Zachodniopomorskiej Komendy Wojewódzkiej PSP. Citroeny e-C4 trafią do komend w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie i Wałczu, a Hyundai Ioniq 5 otrzyma Komenda Wojewódzka PSP, czytamy na elektromobilni.pl.Ponadto zamówione zostały również cztery stacje ładowania dla komend miejskich i powiatowych za 172 tys. zł.

Przypomnijmy, że w specyfikacji przetargowej (przetarg ogłoszono w marcu tego roku – przyp. red.) zawarto m. in. warunek o dopuszczonych kolorach: czerwonym, srebrnym lub białym. Elektryki musiały być „przystosowane do przewozu pięciu osób, wyprodukowane minimum w 2022 roku z napędem o mocy min. 58 kW, akumulatorami polimerowymi litowo-jonowymi, złączem ładowania Type-2. Minimalny zasięg na jednym ładowaniu ustalono na 380 kilometrów, a ładowanie prądem stałym o mocy 50 kW od 5 do 80 procent nie powinno trwać dłużej niż 55 minut”.

Pojazdy zostaną przekazane dla pięciu ośrodków:

– Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie
– Komendy Miejskiej PSP w Szczecinie
– Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie
– Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie
– Komendy Powiatowej PSP w Wałczu

Źródło: CIRE