Sprzedaż EV na fali. Będą rekordy mimo wątpliwości producentów

Sprzedaż EV na fali. Będą rekordy mimo wątpliwości producentów

8 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Wbrew medialnym doniesieniom, sprzedaż samochodów elektrycznych rozwija się pomyślnie, a wszystkie analizy wskazują, że tegoroczny wynik ponownie pobije rekord. Choć producenci wyrażają obiekcje co do tempa wzrostu, w niektórych obszarach świata osiągnięte wyniki są bardziej niż satysfakcjonujące.

BloombergNEF opublikował coroczną analizę rozwoju sektora elektromobilności, opracowaną specjalnie na czas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Z wyników badań wynika, że globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych utrzymuje się na rekordowym poziomie od roku. Do tej pory na całym świecie sprzedano około 14 mln sztuk, co stanowi wzrost o 36% w porównaniu do poprzedniego roku. Bez zmian liderem pod względem liczby sprzedanych pojazdów elektrycznych pozostają Chiny. Na drugim miejscu znajduje się Europa, a na trzecim Ameryka Północna.

Fot. BloombergNEF

Fot. BloombergNEF

Sprzedaż pojazdów elektrycznych notuje wzrost także w innych państwach Azji, zwłaszcza w krajach o wschodzącej gospodarce, takich jak Tajlandia, Indonezja czy Indie. Zgodnie z analizą Bloomberga, pojazdy elektryczne zaczynające się od ceny 10 tysięcy dolarów i zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców tych regionów.

Źródło: energetyka24.com