Samochód elektryczny z Polski ma największy zasięg na świecie

Samochód elektryczny z Polski ma największy zasięg na świecie

10 czerwca 2023 0 przez EV Manager

Polska firma z okolic Zgorzelca nie tylko stworzyła pierwszą polską platformę do dostawczych elektryków, ale również ma już w pełni jeżdżące modele dopuszczone do ruchu.

W przeprowadzonych testach drogowych dwa egzemplarze modelu dostawczego nazwanego E-van przejechały na jednym ładowaniu prawie 400 km. I tak, taki zasięg w aucie dostawczym to rekordowy wynik wśród elektrycznych aut dostawczych. Za tymi samochodami kryje się polska firma Innovation AG, start-up, który specjalizuje się w technologiach związanych z elektromobilnością. Ma za sobą już zrealizowany projekt pojazdu, który jeździ w kopalniach i Karkonowskim Parku Narodowym, a także pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne. Ta sama firma zbudowała też auta, którymi ścigał się np. Adam Małysz.

Modele E-van powstały dzięki zorganizowanego w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konkursy na elektryczny samochód dostawczy. Albert Gryszczuk, szef Innovation AG prowadzi niewielki zespół, który realizuje ten projekt. W porównaniu do Izery nikt nie buduje tu fabryki i zatrudnia sztabu ludzi, za to prace prowadzone są w taki sposób, że widać konkretne efekty. Albert Gryszczuk nie kryje, że są prowadzone rozmowy z wieloma inwestorami, które są zainteresowane licencją na podwozia, bo te w tym projekcie są najbardziej istotne. Nad platformą, która nosi nazwę Eagle i pomieści baterie o pojemności od 60 do 110 kWh pracę trwały kilka lat. Na nią można zbudować praktycznie każdy rodzaj zabudowy, od aut dostawczych po małe, ośmioosobowe autobusy. Kto wie czy w okolicach Zgorzelca nie powstanie fabryka produkująca pierwsze w pełni stworzone w Polsce auto elektryczne.

Ćzytaj więcej: rp.pl