
Rozpoczyna się rekrutacja na II edycję studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”
27 listopada 2023Rozwijający się sektor elektromobilności potrzebuje wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Bez odpowiedniego zasobu zarówno managerów, inżynierów czy pracowników innych szczebli może dojść do spowolnienia rozwoju zrównoważonego transportu. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wraz z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, widząc te wyzwania prowadzi już rekrutację na kolejną – II edycję studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”. Zajęcia rozpoczną się w lutym 2024 roku. Warto podnosić kwalifikacje w obszarach, które są przyszłością i skorzystać z bezcennego źródła wiedzy przekazywanej przez najwyższej klasy specjalistów
Pierwsza edycja studiów „Nowej Mobilności”, które uzyskały Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości Kształcenia” w 8. edycji konkursu „Studia z przyszłością”, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wyróżnikiem tej „podyplomówki” jest kadra edukująca. Przez dwa semestry (z czego drugi obecnie jest realizowany), wiedzą ze studentami dzieli się łącznie 54 wykładowców. Są to przedstawiciele m.in. z Międzywydziałowej Kadry Politechniki Warszawskiej, a także aż 45 praktyków sektora biznesu, przedstawicieli czołowych firm m.in. z sektora motoryzacyjnego czy infrastruktury oraz operatorów ładowania pojazdów elektrycznych. Adresatem kierunku jest kadra zarządzająca oraz specjaliści firm i instytucji operujących w obszarze zeroemisyjnych rozwiązań.
Tematyka przyszłości
Wysokiej klasy specjaliści, którzy mają okazję podzielić się wiedzą, poruszają tematykę dotyczącą aktualnych, jak i przyszłych trendów w sektorze zrównoważonego transportu. Dlatego podczas dwóch semestrów poruszane są takie kwestie jak np.: finansowanie elektromobilności, elektryfikacja floty, ekonomia w aspekcie elektromobilności, ładowanie pojazdów elektrycznych w ujęciu prawnym i biznesowym, magazyny energii, prawo dla elektromobilności, wodór w transporcie czy pojazdy autonomiczne. Nie mogło też zabraknąć wiedzy technicznej, która została zawarta m.in. w podstawach napędów czy podstawach elektrotechniki i elektroniki.
Weekendy ze specjalistami
Wśród wielu znamienitych gości, podczas ostatniego zjazdu studentów, swój wykład w ramach przedmiotu „Przyszłość elektromobilności” miała m.in. Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska, która poruszyła zagadnienia dotyczące transportu ciężkiego. Wskazała jak ważną kwestią jest elektryfikacja tego sektora, gdzie aż 19,4 proc. emisji CO2 generowana jest przez tą gałąź rynku. Ponadto to Polska jest kluczowym krajem, który musi zainicjować zmiany w transporcie ciężkim, gdyż co 5 pojazd powyżej 3,5 tony rejestrowany jest właśnie w naszym kraju.
Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska poza przedstawieniem najważniejszych wyzwań na rynku, przygotowała również niespodziankę dla Słuchaczy, którzy mieli możliwość zobaczyć, a nawet wsiąść do elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo – modeli FM, które pojawiły się na terenie WSiMR Politechniki Warszawskiej. Obecni na miejscu eksperci odpowiadali na
liczne pytania studentów dotyczące pojemności akumulatorów oraz zasięgów pojazdów.
W dalszej części ostatnich zajęć wykład poprowadził Maciej Dryjański z AVL, który zdradził tajemnice procesu powstawania pojazdów elektrycznych, skupiając się w szczególności na narzędziach symulacyjnych i systemach testowych.
Kolejny zjazd zaplanowany w dniach 25-26 listopada br., zapowiada się równie ciekawie. Słuchacze dowiedzą się m.in. o Carsharingu w Polsce z perspektywy dostawcy usługi oraz udziale samochodów elektrycznych w usłudze od Macieja Panka, Prezesa firmy Panek, a także o pojazdach autonomicznych od grona ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego.
O studiach
Należy przypomnieć, że program „Nowej mobilności” składa się 2 semestrów, 12 zjazdów, 30 przedmiotów oraz 240 godzin merytorycznej wiedzy. Nowoczesne podejście do procesu dydaktycznego zapewnia absolwentom unikalny na polskim rynku pracy, kompleksowy zasób wiedzy związanej z elektromobilnością, rynkiem pojazdów elektrycznych, infrastrukturą ładowania, rozwojem zeroemisyjnych technologii, w tym wodorowych, a także wszelkimi kwestiami prawnymi, społecznymi i gospodarczymi oddziałującymi na rynek zrównoważonego transportu. Druga edycja studiów „Nowej Mobilności” rozpocznie się w lutym 2024 roku, a rekrutacja już trwa. Aplikować można za pośrednictwem portalu Politechniki Warszawskiej.
Więcej informacji: https://nowamobilnosc.pl
Źródło: CIRE