Rekord rejestracji samochodów elektrycznych na Litwie

Rekord rejestracji samochodów elektrycznych na Litwie

14 listopada 2023 0 przez CIRE.PL

Według danych przedstawionych przez Litewską Agencję Energetyczną (LEA) w październiku na Litwie zarejestrowano rekordową liczbę 557 w pełni elektrycznych samochodów. To kolejny dobry dla rynku elektryków miesiąc u naszych sąsiadów

Do tej pory rekordy odnotowano w czerwcu i wrześniu 2023 r., kiedy zarejestrowano odpowiednio 475 i 458 w pełni elektrycznych samochodów. Do 1 listopada na Litwie zarejestrowano łącznie 10 783 w pełni elektrycznych samochodów osobowych. Do tej liczby należy dodać 360 lekkich dostawczych elektryków.

W październiku sprzedane i zarejestrowane pojazdy w pełni elektryczne stanowiły 11,5% udziału w rynku nowych samochodów – to kolejny rekord w porównaniu z 7,9% we wrześniu. W ubiegłym miesiącu na Litwie największy udział w rynku nowych samochodów maiły auta hybrydowe, które stanowiły 43,7% wszystkich sprzedanych nowych samochodów.

W październiku zarejestrowano 913 nowych samochodów hybrydowych, w porównaniu do 1 069 we wrześniu.

Samochody z silnikami benzynowymi stanowiły 32,8% rejestracji, a samochody z silnikami wysokoprężnymi miały 9,7% udziału w rynku nowych samochodów.

Od początku tego roku udział samochodów w pełni elektrycznych we flocie samochodów osobowych na Litwie wzrósł z 0,44% do 0,63%. W tym samy okresie auta z silnikiem diesla stanowiły większość litewskiej floty samochodów osobowych – 66,2%. Kolejne miejsca zajmowały samochody benzynowe (22,8%) i samochody hybrydowe (4,2%).