Polski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych kontynuuje ekspansję rynku obsługującego indywidualnych kierowców

Polski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych kontynuuje ekspansję rynku obsługującego indywidualnych kierowców

18 grudnia 2023 0 przez CIRE.PL

Ekoenergetyka dostarczyła 150 ładowarek dla sieci Powerdot

Powerdot stosuje model biznesowy Destination Charging, nawiązując partnerstwa z różnymi firmami – są to m.in. supermarkety, centra handlowe, hotele i restauracje. Portugalski operator punktów ładowania oferuje ponad 3,500 stacji ładowania w swoim kraju, a także w Belgii, Francji, Luksemburgu, Polsce i Hiszpanii. Ekoenergetyka, która produkuje swoje stacje ładowania w Zielonej Górze, niedaleko granicy niemieckiej, podpisała umowę w tym roku na dostawę swoich produktów dla sieci Powerdot.

Ekoenergetyka dokłada wszelkich starań, aby poszerzyć swoje działania na dostarczanie infrastruktury dla operatorów punktów ładowania obsługujących indywidualnych kierowców, wzbogacając swoją ofertę o standaryzowane rozwiązania. Nastąpiło to po zbudowaniu mocnej pozycji firmy na rynku, dzięki oferowaniu nowoczesnej infrastruktury dla operatorów transportu publicznego w Berlinie czy Paryżu.

„Dzięki naszej współpracy z Powerdot, jeszcze większa liczba europejskich kierowców dowie się o wygodzie i niezawodności stacji ładowania od Ekoenergetyki”, powiedział Bartosz Kubik, CEO i współzałożyciel Ekoenergetyki.

„To kolejne potwierdzenie naszej skutecznej strategii dotyczącej rozszerzania obecności na rynku operatorów punktów ładowania.”

Sieć Pan-Europejska

Oprócz bezpośrednich sprzedaży dla operatorów punktów ładowania Ekoenergetyka poszerza i pogłębia swoją paneuropejską sieć sprzedaży w celu dostarczenia sprzętu dla operatorów punktów ładowania i świadczenia usług serwisowych po sprzedaży, ogłaszając w ciągu ostatnich trzech miesięcy znaczące umowy dystrybucyjne dla Niemiec, Wielkiej Brytanii i regionu nordyckiego.

„W Ekoenergetyce znaleźliśmy niezawodnego partnera do wdrożenia naszej infrastruktury ładowania w całej Europie”, powiedział João Seabra, Dyrektor Operacji Centralnych w Powerdot.

„Dzielimy te same wartości i mamy wspólne podejście, które jest skoncentrowane na jakości. Z niecierpliwością czekamy na kontynuowanie współpracy z Ekoenergetyką w celu przyspieszenia rozwoju zrównoważonej mobilności.”

Ekoenergetyka będzie świadczyć usługi monitorowania i zdalnej naprawy stacji ładowania przez całą dobę ze swojej siedziby w Zielonej Górze, na zachodzie Polski. Zaawansowane systemy i technologia firmy pozwalają na rozwiązywanie prawie 60% zgłoszeń awarii zdalnie.

Założona w 2009 roku, Ekoenergetyka wyrosła z akademickiego projektu badawczego autorstwa Bartosza Kubika i Macieja Wojeńskiego. Firma zatrudnia obecnie ponad 1,000 osób i dostarcza 20% stacji ładowania dla autobusów miejskich w Europie.

Rozwój Ekoenergetyki w Polsce i za granicą wspiera Enterprise Investors, wiodący fundusz private equity w Europie Środkowej, który w ubiegłym roku nabył znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz ogłosił plany zainwestowania ponad 45 milionów euro w projekty związane z elektromobilnością.

 

Warto wiedzieć

Ekoenergetyka została założona w 2009 roku, wyrastając z akademickiego projektu badawczego. Dziś jest wiodącym producentem stacji ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy na rynku europejskim. Ekoenergetyka dostarczyła infrastrukturę ładowania dla operatorów transportu publicznego w głównych miastach europejskich, w tym w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu, a 80% jej rodzimego rynku znajduje się w Polsce. Dzięki inwestycji wiodącego środkowoeuropejskiego funduszu private equity Enterprise Investors firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania operatorom punktów ładowania (CPO), którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.

 

Powerdot został założony w 2018 roku, aby dostarczać technologię ładowania EV w przestrzeniach komercyjnych i handlowych. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu firma zaczęła oferować pełen zakres usług, obejmujący instalację, eksploatację i utrzymanie stacji ładowania bez dodatkowych kosztów dla swoich partnerów oraz udział w przychodach. Ta strategia pozwoliła firmie stać się jednym z najważniejszych operatorów punktów ładowania (CPO) w Portugalii i dynamicznie rozwijać się na innych rynkach europejskich, koncentrując się na uzupełnianiu potrzeb klienta docelowego.

W 2020 roku Powerdot zaczął rozwijać swoją sieć także w Hiszpanii, Francji, Belgii, Luksemburgu i Polsce. Dwa lata później Antin Infrastructure Partners zainwestował 150 milionów euro w Powerdot, aby przyspieszyć jego wzrost i rozwój firmy w całej Europie.

 

Źródło: CIRE