Nissan przyspiesza przejście na napęd w pełni elektryczny

Nissan przyspiesza przejście na napęd w pełni elektryczny

1 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Nissan kontynuuje realizację wizji zeroemisyjnej przyszłości i potwierdza, że wszystkie trzy modele produkowane w zakładzie w Wielkiej Brytanii będą miały napęd w 100% elektryczny.

  • Rozwój przełomowego hubu EV36Zero będzie wymagał stworzenia trzeciej gigafabryki obsługującej największy zakład produkcji samochodów w Wielkiej Brytanii.
  • Zaangażowanie Nissana w samochody elektryczne przełożyło się na inwestycje o wartości do 3 mld GBP przeznaczone na trzy modele, produkcję akumulatorów oraz infrastrukturę.
  • Nissan potwierdził kolejne elektryczne generacje flagowych modeli marki: Qashqai, Juke i LEAF.
  • Przyszłe modele będą czerpać inspirację z samochodów koncepcyjnych Hyper Urban, Hyper Punk oraz Chill-Out.

Niniejszy komunikat oznacza, że na hub EV36Zero – przyszły modelowy zakład produkcyjny Nissana w Sunderland – będą składały się trzy w pełni elektryczne samochody, trzy gigafabryki oraz inwestycje sięgające łącznie nawet 3 mld GBP. To doskonała wiadomość dla 7000 pracowników Nissana w Wielkiej Brytanii i 30 000 osób zatrudnionych w lokalnym łańcuchu dostaw.

Przełomowy projekt obejmie nie tylko przyszłe elektryczne wersje flagowych crossoverów Nissana, czyli Qashqai i Juke, lecz także Nissana LEAF kolejnej generacji, który zapoczątkował elektryfikację branży motoryzacyjnej. Wszystkie trzy modele będą produkowane w Wielkiej Brytanii.

Zasilanie do produkcji zarówno samochodów, jak i akumulatorów, będzie pochodziło z mikrosieci EV36Zero, wykorzystującej farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Nissana, zdolnej dostarczyć zakładowi marki i sąsiadującym z nim dostawcom energię pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych.

Ogłaszając te plany pracownikom w zakładzie w Sunderland, Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny firmy Nissan, powiedział: – Ekscytujące samochody elektryczne stanowią kluczowy element naszych planów ukierunkowanych na osiągnięcie neutralności węglowej. Dzięki przyszłym elektrycznym wersjom podstawowych modeli europejskich zbliżamy się do rozpoczęcia nowej ery dla Nissana, branży i naszych klientów. Projekt EV36Zero stawia największą fabrykę samochodów w Wielkiej Brytanii, zlokalizowaną w Sunderland, w centrum naszej przyszłościowej wizji. Oznacza to, że nasz brytyjski zespół będzie opracowywał, projektował i produkował samochody przyszłości, które przybliżą nas do całkowicie elektrycznej przyszłości Nissana w Europie.

Niniejszy komunikat został ogłoszony po potwierdzeniu przez firmę Nissan, że od tej pory jej wszystkie nowe samochody w Europie będą w pełni elektryczne, a cała gama samochodów osobowych marki na tym rynku stanie się w 100% elektryczna do 2030 roku. Jest również zgodny z wizją Nissana – Ambition 2030 – który chce stać się prawdziwie zrównoważoną firmą i dążyć do stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata.

Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, powiedział: – Inwestycja Nissana jest potwierdzeniem ogromnego zaufania pokładanego w brytyjskim przemyśle motoryzacyjnym, który już obecnie zapewnia roczny wkład w naszą gospodarkę na poziomie 71 mld GBP. Bez wątpienia dzięki tej inwestycji Sunderland stanie się w przyszłości brytyjską Doliną Krzemową, jeśli chodzi o innowacje i produkcję samochodów elektrycznych. Podstawą naszego programu gospodarczego jest uczynienie z Wielkiej Brytanii najlepszego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Na każdym kroku będziemy kontynuować wspieranie przedsiębiorstw takich jak Nissan w rozwoju i ugruntowaniu ich pozycji, w miarę jak podejmujemy długoterminowe decyzje dla lepszej przyszłości.

Trzy nowe samochody elektryczne

Najnowsza inwestycja Nissana pochłonie do 1,12 mld GBP przeznaczonych na działalność w Wielkiej Brytanii i powiększenie łańcucha dostaw na potrzeby prac badawczo-rozwojowych i produkcji ogłoszonych dwóch nowych modeli, w tym na usprawnienia w obiektach i procesach produkcyjnych, szkolenia pracowników i narzędzia dla dostawców. Inwestycja uzupełnia projekt o wartości 423 mln GBP ogłoszony przez Nissana w pierwszej fazie projektu EV36Zero, związany z pierwszym nowym samochodem elektrycznym.

Trzy nowe modele samochodów elektrycznych są kluczowe dla przyszłości wszystkich pojazdów produkowanych obecnie przez Nissana w fabryce w Sunderland:

  • Nissan Qashqai – kultowy crossover, najlepiej sprzedający się samochód w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, stanowiący 20% udziału w ogólnej produkcji samochodów w Wielkiej Brytanii,
  • Nissan Juke – niezwykle oryginalny, miejski crossover, którego sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy,
  • Nissan LEAF – pierwszy na świecie samochód elektryczny produkowany na skalę masową, który dotychczas opuścił fabrykę w Sunderland w liczbie ponad ćwierć miliona egzemplarzy.

Te modele przyszłości będą inspirowane trzema ekscytującymi elektrycznymi samochodami koncepcyjnymi, z których dwa zostały niedawno przedstawione na tokijskim salonie Japan Mobility Show:

  • Nissan Hyper Urban – elektryczny crossover o eleganckiej i nowoczesnej estetyce,
  • Nissan Hyper Punk – elektryczny miejski crossover o bryle nadwozia z wielopłaszczyznowymi i wielokątnymi powierzchniami,
  • Nissan Chill-Out – zaprezentowany w 2021 roku i już wtedy potwierdzony jako źródło inspiracji dla przyszłego samochodu elektrycznego produkowanego w Sunderland.

Dodatkowe informacje na temat trzech modeli, w tym ich nazwy, specyfikacje i terminy wprowadzenia na rynek, zostaną ujawnione w późniejszym terminie.

EV36Zero

Niniejszy komunikat jest uzupełnieniem informacji na temat wcześniejszej inwestycji Nissana i jego partnerów o wysokości 1 mld GBP, przeznaczonej na stworzenie hubu EV36Zero. Istniejący zakład produkcyjny w Sunderland został przekształcony w pierwszy na świecie ekosystem produkcyjny samochodów elektrycznych.

Uzupełnieniem produkcji samochodów i akumulatorów jest projekt mikrosieci, zainicjowany przez Radę Miasta Sunderland. Sieć będzie dostarczać zakładom Nissana i dostawcom, którzy mają siedziby w pobliżu, energię pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych oraz będzie wykorzystywać istniejące farmy wiatrowe i fotowoltaiczne marki, w tym najnowszą farmę fotowoltaiczną o mocy 20 MW.

Dodatkowe dwa modele, kolejna gigafabryka oraz dalsze nakłady na projekty infrastrukturalne sprawią, że nowe inwestycje osiągną kwotę nawet 2 mld GBP. Oznacza to, że plany Nissana dotyczące przyszłych elektrycznych wersji modeli Qashqai, Juke oraz następcy Nissana LEAF przełożą się na łączne inwestycje w Wielkiej Brytanii o wartości do 3 mld GBP.

Dodatkowo rząd Wielkiej Brytanii przyznał 15 mln GBP dofinansowania do prowadzonego przez Nissana wspólnego projektu o wartości 30 mln GBP. Zwiększy on wiedzę techniczną i zdolności B+R w zakresie samochodów zeroemisyjnych Centrum Technicznego Nissana (NTCE) w Cranfield w hrabstwie Bedfordshire, a tym samym szanse na przyciągnięcie do Wielkiej Brytanii dodatkowych inwestycji w prace badawczo-rozwojowe nad przyszłymi modelami samochodów.

Niniejszy komunikat jest kolejnym po ogłoszeniu w angielskim regionie North East nowej strefy inwestycyjnej, która skoncentruje się na zaawansowanej produkcji i ekologicznym przemyśle. Będzie się rozpościerać na „Łuku Innowacji” od Northumberland do Sunderland i Durham. Stworzy nowe możliwości rozwoju terenów położonych wzdłuż rzeki Tyne, co w rezultacie przyniesie korzyści dla znacznie większego obszaru.

Jeremy Hunt, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, powiedział: – Nissan ma bogatą historię produkcji samochodów w Sunderland, a zaangażowanie firmy w Wielkiej Brytanii dobitnie pokazuje, że nasze wsparcie dla przedsiębiorców przekłada się na pomoc w tworzeniu tysięcy miejsc pracy i umocnienie pozycji naszego kraju jako ósmego największego producenta na świecie.

Kemi Badenoch, minister ds. biznesu Wielkiej Brytanii, powiedziała: – Inwestycja Nissana w Sunderland pokazuje, że program rządowy dotyczący sektora motoryzacyjnego znakomicie się sprawdza. Przyszły «Program zaawansowanej produkcji» będzie czerpał z tej umowy i z innych dużych inwestycji niedawno ściągniętych przez przemysł samochodowy do Wielkiej Brytanii, wspierał tysiące miejsc pracy i napędzał rozwój kraju.

Graeme Miller, radny i przewodniczący rady miasta Sunderland, powiedział: – Niniejszy komunikat to wspaniała wiadomość dla Sunderland, regionu North East i całej Wielkiej Brytanii – zostaną wykorzystane nasze atuty w dziedzinie motoryzacji i zaawansowanej produkcji, które plasują nas w światowej czołówce. Powstaną miejsca pracy wysokiej jakości, nasza gospodarka niskoemisyjna będzie się rozwijać, dzięki czemu ugruntujemy naszą światową pozycję w dziedzinie elektryfikacji. To, że firma Nissan postanowiła ponownie tutaj zainwestować, jest przejawem ogromnego zaufania do miasta, regionu i mieszkańców. Siła partnerstwa z przedsiębiorstwami takimi jak to oraz nasza zdolność do współpracy z rządem są niezbędne dla zapewnienia sukcesu temu sektorowi. Ogłoszona właśnie strefa inwestycyjna dla regionu North East oznacza, że możemy wykorzystać nasze osiągnięcia, by przyciągając kolejne inwestycje o tej skali i znaczeniu.

EV36Zero jest kluczowym elementem Ambition 2030 – długofalowej wizji Nissana, który chce stać się firmą prawdziwie zrównoważoną, dążącą do stworzenia czystszego, bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla wszystkich świata. Nissan będzie dostarczał znakomite elektryczne pojazdy i innowacje technologiczne, i jednocześnie rozwijał swoją działalność na całym świecie. Wizja ta przyczynia się do realizacji celu firmy, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w całym cyklu życia produktów do roku obrotowego 2050.

Źródło: autoexpert.pl