Na ulicach Sosnowca pojawią się kolejne pojazdy elektryczne

Na ulicach Sosnowca pojawią się kolejne pojazdy elektryczne

8 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Kolejne pojazdy elektryczne pojawią się na ulicach Sosnowca. Aktualnie w mieście dostępnych jest około 50 autobusów elektrycznych. Dodatkowo miasto ma otrzymać na wynajem również samochody elektryczne.

W Sosnowcu płynnie rozwija się elektromobilność. Na ulicach miasta pojawią się kolejne pojazdy elektryczne.

Kolejne pojazdy elektryczne pojawią się na ulicach Sosnowca

Po sosnowieckich drogach porusza się 25 autobusów elektrycznych, 16 hybryd typu plug-in oraz 2 busy elektryczne sosnowieckiej spółki odpowiedzialnej za transport na żądanie. Władze miasta zapowiedziały kolejne 6 hybryd, które mają pojawić się na ulicach. Do tej listy dołączą również pierwsze samochody osobowe. Wszystko za sprawą rozstrzygniętego przetargu, dzięki czemu miasto będzie wynajmowało elektryczne samochody na okres 36 miesięcy.

– Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu posiada około 50 pojazdów z nowoczesnym napędem. My do tego dołączamy i jako gmina będziemy użytkować samochody elektryczne. Nie będziemy jednak właścicielami tych samochodów, ale wynajmujemy je na okres 36 miesięcy – mówił Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Od połowy przyszłego roku w „barwach” Sosnowca będzie jeździł: Hyundai Kona (1xUM, 1xMZZL: maksymalny zasięg na jednym ładowaniu 484 km), Renault Kangoo e-tech (4 pojazdy Sosnowieckie Wodociągi – zasięg 270 km), Renault Kangoo e-tech (1 pojazd MOSiR Sosnowiec – zasięg 270 km). Dostarczone pojazdy będą fabrycznie nowe, ubezpieczone, nieużywane i wyprodukowane nie wcześniej niż w 2023 roku.

Czy autobusy elektryczne zastąpią te tradycyjne?

Warto podkreślić, że Sosnowiec według rankingu Miast Zrównoważonej Mobilności (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Polityka Insight) zajął pierwsze miejsce w kategorii Infrastruktura, czyli liczby publicznych punktów ładowania aut elektrycznych w latach 2021-2022, co przekłada się na dużą ich dostępność. W tej chwili takich punktów w mieście jest 120. Czy nowoczesna komunikacja wygryzie klasyczne autobusy?

– Autobusy elektryczne, rzeczywiście doganiają liczbą te autobusy z silnikiem konwencjonalnym, ale na pewno nie będzie tak, że je wyprą całkowicie. Niektóre trasy autobusowe w mieście są bardzo długie, przez co ten czas na naładowanie elektrycznego pojazdu jest za krótki – tłumaczył Rafał Łysy.

Źródło: sosnowiec.naszemiasto.pl