Mercedes wybuduje w Polsce zeroemisyjną fabrykę elektryków

Mercedes wybuduje w Polsce zeroemisyjną fabrykę elektryków

20 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Gigant motoryzacyjny, Mercedes-Benz zdecydował, że to właśnie w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie jego nowa megafabryka samochodów elektrycznych. Będzie to pierwszy na świecie ośrodek Mercedesa z którego wyjadą wyłącznie elektryki. Tym samym Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wzbogaci się o 1500 miejsc pracy.

Jedyna taka fabryka

Ziemia pod inwestycje już kupiona, a pierwsze prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku. Nowy oddział ma powstać na przeciwko już istniejącej fabryki silników i akumulatorów, gdzie aktualnie pracuje 1300 osób. Wraz z uruchomieniem produkcji w fabryce, Jawor stanie się jedynym ośrodkiem Mercedesa produkującym wyłącznie elektryki, a konkretnie dostawczaki. Ponadto, inwestor zapowiedział. że nowa fabryka będzie zeroemisyjna i w pełni zasilana energią z OZE. Do pokrycia całego zapotrzebowania ma zostać wykorzystana standardowo energia wiatrowa i słoneczna. Do tego miks energetyczny ośrodka mają wesprzeć pompy ciepła i geotermia. A jako źródło szczytowe planują wykorzystać biogazownię. Poza ekologicznym podejściem do produkcji samej w sobie, ta nowa fabryka ma być krokiem milowym w całkowitym przejściu koncernu na produkcję elektryków.

Mercedes-Benz będzie produkować te pojazdy w oparciu o swoją nową platformę MB Vans Electric Architecture (VAN.EA). Fabryka do produkcji tych zamkniętych furgonów ma kosztować inwestora ponad miliard euro.

Z inwestycji mają wyjechać pojazdy o różnym zastosowaniu. Mercedes będzie tam produkował zarówno chłodnie, pojazdy kurierskie jak i miejskie vany czy karetki. Produkcja odbędzie się w ramach 3 modułów technologii VAN.EA. Pierwszy moduł jest taki sam dla wszystkich pojazdów dostawczych EV z gwiazdą – elektryczny układ napędowy i przednia oś. Moduł nr 2 – środkowy, będzie się różnił w zależności od długości pojazdu. Też na tym etapie odbędzie się montaż akumulatorów wysokonapięciowych. Ostatni moduł to złożenie tyłu pojazdu. Przewidziano tu dwie wersje pojazdów; silnik elektryczny z napędem 4×4 oraz bez silnika ze standardowym napędem na przednią oś.

Idealna lokalizacja?

Budowa fabryki ma zostać zakończona do 2027 roku. Taktyczna lokalizacja na przeciwko istniejącej fabryki odgrywa dużą rolę w procesach logistycznych. Ułatwi to m.in. transport akumulatorów między ośrodkami. Poza tym SSE jest ulokowana przy drodze ekspresowej S3 i autostradzie A4. Tym samym eksport gotowych pojazdów będzie mógł się odbywać bezpośrednio głównymi węzłami transportowymi. Fabryka w Jaworze będzie ważnym elementem łańcucha produkcyjnego grupy.

–Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości – od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż – do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie – informuje Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans.

Nowa fabryka zasili szeregi Mercedesa istotnie ważnymi w dobie transformacji zeroemisyjnymi pojazdami. Co istotne w tym całym procesie, to fakt, że sam ośrodek produkcyjny będzie w pełni ekologiczny. Ostatnią kwestią rozstrzygającą o pełnej ekologiczności pojazdów będzie natura energii jaka zasili akumulatory. Ale to już kwestia wewnętrznej transformacji energetycznej poszczególnych państw do których trafią pojazdy.

 

Źródło: globenergia.pl