Impact pozyskuje finansowanie na zielony rozwój

Impact pozyskuje finansowanie na zielony rozwój

21 grudnia 2023 0 przez CIRE.PL

Polska spółka Impact Clean Power Technology, lider europejskiego rynku elektromobilności, wchodząca w skład Grupy Grenevia, zawarła umowy finansowania z Bankiem Pekao S.A. i mBank S.A. Pozyskane środki spółka przeznaczy na finansowanie projektów zgodnych ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, w tym na inwestycje w obszarze e-mobility

Umowy Impactu z bankami przewidują, że spółka będzie mogła skorzystać z kredytu terminowego na finansowanie lub refinansowanie wydatków inwestycyjnych, kredytu odnawialnego oraz innych produktów finansowych na łączną kwotę ok. 300 mln PLN.

Kredyty zostały zabezpieczone gwarancjami KUKE udzielanymi polskim eksporterom.

Dzięki podpisaniu umów kredytowych z bankami, uzyskaliśmy dostęp do produktów finansowych, które są kluczowe z perspektywy naszych inwestycji w sektorze e-mobilności, w tym przede wszystkim na ukończenie budowy GigafactoryX. To wielkoskalowa fabryka baterii przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych i magazynów energii, która zostanie uruchomiona w podwarszawskim Pruszkowie. Nowoczesny zakład będzie jednym z największych tego typu w Europie. Umowy z Bankiem Pekao S.A. oraz mBank S.A., wsparte gwarancjami KUKE, zabezpieczają też naszą bieżącą płynność. To istotne, gdyż w ostatnim czasie podpisaliśmy kilka umów w obszarze e-mobility, między innymi z firmami Solaris czy Alexander Dennis, które swoje pojazdy dostarczają odbiorcom na całym świecie. Każde z tych partnerstw ugruntowuje naszą pozycję europejskiego lidera sektora elektromobilności. To między innymi efekt zainteresowania rynku naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami, a my niezmiennie aktywnie poszukujemy możliwości, aby pozyskiwać środki na ich dalszy rozwój – mówi Katarzyna Pindral, wiceprezes ds. finansowych Impact.

Budowa GigafactoryX jest flagowym projektem inwestycyjnym Impactu. Jej powstanie zwiększy roczne moce produkcyjne spółki do poziomu 1,2GWh w 2024 i ponad 4 GWh w 2027 roku. GigafactoryX będzie wyposażona w pełni zautomatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną, która umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla branży e-mobility. Inwestycja została zaprojektowana w zgodzie z aspektami ESG, które Grupa Grenevia realizuje zgodnie z przyjętą na początku bieżącego roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju. Nowa fabryka Impactu została zakwalifikowana jako projekt zrównoważony środowiskowo, co oznacza, że wnosi istotny wkład w realizację celu środowiskowego „Łagodzenie zmian klimatu”, a także nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych.

Aspekty ESG są niezwykle istotne w działalności Impactu, jak i naszych partnerów biznesowych. Nasi odbiorcy coraz częściej stawiają nam wysokie wymogi w tym zakresie. Realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest zatem jednym z fundamentów działalności Impactu oraz coraz powszechniejszym oczekiwaniem rynku. Środki pozyskane dzięki umowom z bankami przeznaczymy na zielone projekty zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia, które pozwolą nam mieć realny wkład w dążeniu do neutralności klimatycznej – dodaje Bartek Kras, VP Impact.

Bank Pekao ma ambicję bycia liderem zielonej transformacji w Polsce. A te ambitne cele realizuje poprzez konkretne projekty zrównoważonego finansowania i konkretne zapisane w strategii ESG kwoty. W czteroleciu 2021-2024 na projekty zrównoważone trafi z Pekao co najmniej 30 mld zł, z czego co najmniej 8 mld zł na nowe finansowania projektów zrównoważonych, a minimum 22 mld zł na emisje obligacji ESG. Projekt Impactu jest szczególnie interesujący, bo dotyczy firmy z polskim kapitałem i wesprze jej inwestycje w wysoko zaawansowane technologie, w segmentach rynku mało dotychczas w Polsce rozwiniętych, jak baterie do pojazdów elektrycznych i magazynów energii – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Zgodnie ze strategią mBanku do 2025 roku chcemy zapewnić 5 mld złotych finansowania zielonym branżom, takim jak OZE, elektromobilność i recykling. Finansowanie inwestycji Grupy Grenevia jest kolejnym krokiem w tę stronę, a zarazem inwestycją w zrównoważoną, zieloną przyszłość – mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grenevii. Oprócz niego Grupa integruje i rozwija działalność w obszarze fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu skoncentrowanych w Projekt Solartechnik; a także nowoczesnych urządzeń z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązań dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen; oraz technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach FAMUR.

 

Źródło: CIRE