Gwałtowny wzrost rynku akumulatorów: raport Battery Monitor 2023

Gwałtowny wzrost rynku akumulatorów: raport Battery Monitor 2023

2 stycznia 2024 0 przez Elektromobilni.pl

Rynek akumulatorów, niezbędny dla przejścia na zielone napędy, znajduje się obecnie na gwałtownej ścieżce wzrostu, koncentrując się na innowacjach w technologiach ładowania. Badanie Battery Monitor 2023 prognozuje, że zapotrzebowanie na baterie wzrośnie z około 800 GWh w 2022 r. do 4900 GWh do 2030 r. Popyt napędzają głównie pojazdy elektryczne.

Rynek akumulatorów nadal rośnie w zawrotnym tempie, a globalne zapotrzebowanie w 2030 roku jest prognozowane na około 4900 GWh. To 900 GWh więcej niż prognoza z 2022 roku. W związku z tym wzrostem ewolucja technologii ładowania pojawia się jako kluczowy czynnik konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju rynku.

Rynek akumulatorów: nowe przepisy

Nowe unijne przepisy dotyczące baterii są kluczowymi ostatnimi zmianami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obejmują one cele dotyczące treści pochodzących z recyklingu oraz zasady dotyczące deklarowania śladu węglowego każdej baterii. Natomiast wprowadzenie nowych lokalnych przepisów, takich jak ustawa o redukcji inflacji (IRA) w USA, zaznacza konkurencyjność między regionami (TUTAJ przeczytasz o żywotności baterii Tesli).

Raport podkreśla znaczącą rolę technologii ładowania w kształtowaniu przyszłości rynku akumulatorów. Rozwiązania szybkiego ładowania są jednym z najważniejszych obszarów, który napędza konkurencyjność pojazdów elektrycznych – informuje portal elektromobilni.pl.

Wpływ ładowania na zrównoważony rozwój

Ponieważ pojazdy elektryczne mają zdominować użycie akumulatorów litowo-jonowych, metoda ładowania i wydajność ładowania tych pojazdów staje się kluczowa dla ogólnego zrównoważenia akumulatorów. W sprawozdaniu podkreślono znaczenie integracji odnawialnych źródeł energii z siecią ładowania pojazdów elektrycznych, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy związany z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych.

„Ponieważ oczekuje się, że samochody elektryczne będą stanowić około 80% zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe w ciągu najbliższych dziesięcioleci, udział energii odnawialnej wykorzystywanej do ładowania pojazdów elektrycznych będzie kluczowym czynnikiem zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorów” – zauważają analitycy Battery Monitor.

Rozwój akumulatorów: wymiana baterii

Ciekawym i przyszłościowym rozwiązaniem w dziedzinie ładowania aut na prąd zdaniem autorów raportu jest koncepcja wymiany baterii. Metoda ta stanowi szybszą alternatywę dla tradycyjnego ładowania, znacznie skracając przestoje dla użytkowników pojazdów elektrycznych (TUTAJ poznasz najlepsze auta pod względem szybkości ładowania).

„Kilka firm wchodzi na ten rynek, co wskazuje na potencjalną zmianę w sposobie, w jaki myślimy o ładowaniu pojazdów elektrycznych i jego infrastrukturze” – czytamy w raporcie.

Raport Battery Monitor 2023 podkreśla, że właśnie ładowanie jest kluczowym wskaźnikiem wydajności użytkowania akumulatora, z łatwością i szybkością ładowania, jako głównym czynnikiem w konkurencyjności akumulatora.

 

Źródło: motopedia.otomoto.pl