Eway planuje 50 stacji ładowania do końca tego roku, kilkaset w 2024 roku

Eway planuje 50 stacji ładowania do końca tego roku, kilkaset w 2024 roku

7 listopada 2023 0 przez CIRE.PL

Eway – polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych – pozyskał finansowanie na rozwój w wysokości 3 mln zł, podała spółka. Operator zapowiada oddanie 50 stacji ładowania do końca obecnego roku, a w 2024 planuje istotnie zwiększyć skalę działalności na rynku polskim i rozpocząć europejską ekspansję, uruchamiając nawet kilkaset stacji

Eway – polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych – pozyskał finansowanie na rozwój w wysokości 3 mln zł, podała spółka. Operator zapowiada oddanie 50 stacji ładowania do końca obecnego roku, a w 2024 planuje istotnie zwiększyć skalę działalności na rynku polskim i rozpocząć europejską ekspansję, uruchamiając nawet kilkaset stacji.

„We wrześniu br. ukończono prace techniczne nad 4 stacjami. Trzy z nich są już dostępne w Szczecinie, a czwarta wkrótce będzie dostępna dla kierowców w Warszawie. Jeszcze w tym roku spółka odda kolejne 50 stacji. Natomiast już w 2024 r. Eway wdroży plan uruchomienia kilkuset stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie.

„Mamy duże ambicje. Nasze stacje są zoptymalizowane pod kątem działania w całej Europie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe. Są to stacje ładowania typu AC, czyli tzw. wolnego ładowania. To właśnie taki rodzaj polecają producenci aut, ponieważ jest znacznie bardziej korzystny dla baterii auta. Co ważne – stacje są nie tylko innowacyjne, ale i w pełni bezpieczne – ich parametry przewyższają unijne normy bezpieczeństwa. Z takim produktem możemy śmiało myśleć o ekspansji” – powiedział prezes Eway Karol Pawlak, cytowany w komunikacie.

Spółka podkreśla, że jej stacje są łatwe w obsłudze, bezpieczne, a przy tym nie wymagają jakichkolwiek aplikacji. Po raz pierwszy w Europie zastosowano w nich zintegrowany system płatności bez fizycznego terminala płatniczego. Wystarczy opłacić zbliżeniowo usługę kartą płatniczą i naładować samochód, a terminal prześle nam fakturę lub paragon na wskazany adres mailowy, wyjaśniono w materiale.

Eway to firma ze 100% polskim kapitałem. Komponenty wykorzystywane do produkcji stacji są wytwarzane w Europie i USA, a produkcja odbywa się w podwarszawskich Błoniach. Spółka pozyskała właśnie wsparcie finansowe na dalszy rozwój w wysokości 3 mln zł. Za proces pozyskania środków odpowiadał Rubicon Partners, fundusz venture building, który od stycznia br. wspiera Eway w komercjalizacji technologii.

„Dynamicznie rozwijający się rynek i duże zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające elektromobilność zaważyły na naszej decyzji o partnerstwie z Eway. Spółka proponuje rozwiązanie, które umożliwia kierowcom samochodów elektrycznych naładowanie samochodu bez konieczności instalowania jakichkolwiek aplikacji, a przy tym oferuje prosty model biznesowy dla podmiotów chcących postawić stację ładowania na swoim parkingu. Jest to kolejny partner w naszym portfolio spółek związanych z transformacją energetyczną” – dodał dyrektor inwestycyjny w Rubicon Partners Paweł Madej.

Eway swoją ofertę kieruje do zarządców bądź właścicieli parkingów, budynków mieszkalnych, hoteli i innych miejsc, gdzie kierowca parkuje samochód elektryczny co najmniej 2 godziny. Zysk właścicieli lub zarządzających stacjami to przychód pomniejszony o koszt zakupu energii i stałej, niskiej opłaty operatorskiej Eway.

Eway to powstały w 2020 roku polski operator i producent nowej generacji stacji ładowania do samochodów elektrycznych. Eway wspólnie z partnerami buduje sieć stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

 

Źródło: CIRE