Elektryczny midibus Solaris na testach w Dębicy

Elektryczny midibus Solaris na testach w Dębicy

14 listopada 2023 0 przez EV Manager

Pasażerowie MKS, którzy w poniedziałek 13 listopada po godz. 14:00 zdecydują się na przejazd autobusem linii nr 1, będą mogli sprawdzić, jak podczas testów sprawuje się autobus elektryczny.

Pojazd, który trafił do Dębicy, to autobus niskowejściowy o długości 9 metrów. Do przeprowadzenia prób zasięgowych udostępniła go dębickiej spółce firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

– Mimo swoich niewielkich gabarytów pojazd pomieści 57 pasażerów, z czego 27 na miejscach siedzących, w tym aż 8 miejsc dostępnych z niskiej podłogi – zauważa Janusz Kwiatek, kierownik Działu Przewozów w MKS Dębica.

Z jazdy tym autobusem powinni być zadowoleni nie tylko pasażerowie, ale również prowadzący go kierowcy. Wyposażony jest bowiem w innowacyjne systemy, które będą wspomagać ich pracę, a przy tym zwiększać bezpieczeństwo wszystkich przebywających na pokładzie.

Chodzi o system MirrorEye, czyli zestaw kamer, w które autobus wyposażony jest zamiast tradycyjnych lusterek. Z kolei Mobileye Shield+ ostrzega prowadzącego o obecności pieszych ale też innych pojazdów w strefie tzw. martwego pola.

Silnik elektryczny, którym autobus jest napędzany, zasilany jest energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 300 kWh. Ta wartość połączona z wysoką wydajnością magazynów energii powinna pozwolić na przejechanie 250 km na jednym ładowaniu.

Elektryczny midibus do końca tygodnia będzie jeździł po całej Dębicy na różnych liniach komunikacji miejskiej. Na wyświetlaczu na pewno nie pojawi się jednak cyferka 7, bo pojazd ledwie na styk mieści się pod wiaduktem przy sądzie, a MKS nie chce ryzykować jego uszkodzenia.

AKTUALIZACJA: We wtorek i środę (14-15 listopada) autobusem elektrycznym jeździć będą pasażerowie na linii nr 3 (Wielopolska – Szpital).

 

Źródło: debica24.eu