Elektryczne autobusy Yutong wyjadą na ulice Wałcza

Elektryczne autobusy Yutong wyjadą na ulice Wałcza

4 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Wałcz stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym. Dzięki temu na ulice miasta wyjedzie osiem autobusów elektrycznych marki Yutong. Umowę na ich dostawę – wraz z infrastrukturą do ładowania – podpisali burmistrz Miasta Wałcz, Maciej Żebrowski i dyrektor sprzedaży Busnex Poland, Emil Dmochowski.

 Bardzo się cieszymy, że elektrobusy Yutong pojawią się także w województwie zachodniopomorskim. Do Wałcza dostarczymy 9-metrowe pojazdy, sprawdzone już przez polskie samorządy. Osiem autobusów elektrycznych to solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej i krok w kierunku zielonego transportu. Dostawę zrealizujemy w 2024 i wtedy też nowoczesny, zeroemisyjny tabor obsłuży lokalną komunikację – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Wybrany przez Wałcz Yutong E9 może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Ten elektryczny autobus ma 9 metrów długości i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażony w klimatyzację i system monitoringu. Kontrakt obejmuje również dostawę 4 mobilnych, dwustanowiskowych ładowarek do elektrobusów. Nowe pojazdy zostaną dostarczone w dwóch etapach – pierwsze cztery do końca I kwartału 2024 r., a pozostałe 4 – do końca II kwartału 2024 r.

– Problem smogu niestety dotyczy całego kraju.  Z wielu badań wynika, że, spaliny emitowane przez samochody i autobusy są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, gdyż rozprzestrzeniane są na niskich wysokościach w bezpośrednim otoczeniu ludzi. W mieście Wałcz od 5 lat podejmujemy intensywne działania zmierzające do ochrony naszego środowiska W 2019 r. zakupiliśmy 5 autobusów niskoemisyjnych, dziś podpisaliśmy umowę na 8 autobusów elektrycznychLiczymy, że ten zabieg pozwoli nam wprowadzić w mieście darmową, a jednocześnie ekologiczną komunikację miejską – mówił burmistrz Miasta Wałcz, Maciej Żebrowski.

Dofinansowanie inwestycji

Zakup przez Wałcz zeroemisyjnego taboru autobusowego oraz infrastruktury do ładowania został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 15 mln zł w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”. Umowa została zawarta w 2022 r., a w 2023 r. miasto wybrało w przetargu Busnex Poland jako dostawcę elektrobusów.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już ponad 100 autobusów elektrycznych dla 19 samorządów z 8 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: e-magazyny.pl