Elektryczne autobusy już w Tarnowskich Górach. Na jednym ładowaniu „nawet” 200 km

Elektryczne autobusy już w Tarnowskich Górach. Na jednym ładowaniu „nawet” 200 km

9 stycznia 2024 0 przez EV Manager

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zainwestowała w autobusy elektryczne. Na zakup pojazdów wydano ponad 97 mln złotych. Pomimo ich zaawansowanej technologii, pojawiają się pytania dotyczące efektywności, zwłaszcza w kontekście ich zasięgu na jednym ładowaniu i wysokich kosztów zakupu. Z naszych ustaleń wynika, że pojazdy te mogą przejechać około 200 km na jednym ładowaniu, co sprawia, że są one używane głównie na krótszych trasach.

  • Metropolia GZM kupiła 32 autobusy elektryczne, 16 dwustanowiskowe mobilne ładowarki oraz 9 punktów szybkiego ładowania. To wszystko kosztowało blisko 108 mln zł.
  • Cena jednego 12-metrowego autobusu wyniosła blisko 2,9 mln zł, natomiast model 18-metrowy kosztował ponad 3,8 mln zł.

  • Autobusy mają zasięg około 200 km na jednym ładowaniu.

  • „Sesja ładowania trwa 1 godzinę i pozwoli na przejechanie przez pojazd ok. 180 km” – przekazało nam biuro prasowe GZM. 

Przewoźnik z powiatu tarnogórskiego PKP Świerklaniec otrzymał 8 autobusów elektrycznych 12-metrowych. Na ich zakup przeznaczono ponad 23 mln zł. Autobusy te kursują na liniach: 3, 19, 64 i 289. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Na pytanie  redakcji tarnogorski.info dotyczące planów rozwoju floty pojazdów elektrycznych, Witold Trulka z GZM odpowiedział:

„GZM planuje zakup kolejnych autobusów elektrycznych oraz autobusów napędzanych wodorem.  Do końca 2025 roku będzie to prawie 80 autobusów elektrycznych oraz 8 autobusów wodorowych.  Ze względu na różne uwarunkowania w jednych sytuacjach bardziej korzystnym będzie zastosowanie autobusów bateryjnych, ale gdy do przejechania są znacznie większe odległości – bezkonkurencyjne okażą się autobusy wodorowe. Autobusy wodorowe i bateryjne, choć w obu przypadkach są elektrycznymi, to wzajemnie się uzupełniają, a nie rywalizują ze sobą.”

Zakup elektryków został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz NFOŚiGW. Umowa na dostawę autobusów została podpisana z firmą Solaris Bus & Coach. Pojazdy obsługują linie komunikacyjne za pośrednictwem PKM Gliwice, PKM Katowice, PKM Sosnowiec i PKM Świerklaniec.

fot. PKM Świerklaniec autobusy elektrycznefot. PKM Świerklaniec

Źródło: tarnogorski.info