Elektryczna przyszłość – jak samochody elektryczne zmieniają rynek?
21 września 2023Trwa elektryczna rewolucja na rynku motoryzacyjnym! Na polskich ulicach widać coraz więcej aut z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Trudno się dziwić, ponieważ jest to przyszłość transportu w naszym kraju i na całym świecie
Rewolucja elektryczna na rynku motoryzacyjnym roztacza zupełnie nowe horyzonty. Przemysł samochodowy doświadcza przeobrażenia: promuje zrównoważony rozwój i ekologiczną świadomość. Jakie są konkretne zmiany, które już zaszły, a co jeszcze może nas czekać? Czy rzeczywiście elektryki mogą całkowicie zastąpić samochody o napędzie spalinowym? Proces ten już się rozpoczął!
Samochody elektryczne – jakie są ich zalety?
Tego typu pojazdy charakteryzują się tym, że mają napęd elektryczny. Zatem eksploatowanie aut nie ma wpływu na środowisko! Nie emitują bowiem szkodliwych substancji, co sprawia, że są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż tradycyjne samochody spalinowe. Ich działanie opiera się na energii przechowywanej w bateriach, które można ładować w wielu miejscach – na stacjach ładowania, parkingach w centrach handlowych, ale także w domu po podłączeniu do gniazdka.
Warto też wspomnieć, że samochody elektryczne umożliwiają bardzo płynną i cichą jazdę, co może być nowym (i przyjemnym) doświadczeniem dla wielu użytkowników. Również koszty eksploatacji mogą być niższe, ponieważ elektryki nie wymagają zakupu paliwa, a ich utrzymanie jest mniej pracochłonne.
Ulgi dla właścicieli samochodów elektrycznych
Właściciele samochodów elektrycznych mogą cieszyć się licznymi przywilejami, w tym:
- darmowym parkowaniem w centrach miast – w oficjalnych strefach płatnego parkowania miast oraz gmin;
- możliwością wjazdu do stref czystego transportu;
- możliwością jazdy buspasami;
- zwolnieniem z opłat za jazdę autostradami za granicą (w Polsce zwolnienia były tylko okresowe oraz limitowane).
Jednak tego typu samochód, tak jak każdy inny pojazd, który porusza się po drogach, także musi mieć ubezpieczenie.
Ile może kosztować OC dla auta elektrycznego?
Kalkulator ubezpieczenia samochodu OC HDI to jeden ze sposobów na to, by oszacować wysokość polisy.
Samochody elektryczne na rynku – dostępne rodzaje
Istnieje kilka typów samochodów elektrycznych, które różnią się głównie sposobem ładowania oraz zasięgiem. Osoby chcące kupić takie auto mają do wyboru:
- pełne samochody elektryczne (BEV – Battery Electric Vehicle), które zasilane są wyłącznie energią elektryczną. Ich zasięg zależy od pojemności akumulatorów kryjących się pod maską;
- samochody PHEV, czyli Plug-in Hybrid Electric Vehicle, będące połączeniem BEV oraz auta konwencjonalnego – można nim jeździć z wykorzystaniem jedynie napędu elektrycznego, ale także zmienić na spalinowy lub zastosować tryb hybrydowy;
- samochody HEV (Hybrid Electric Vehicle) również mają zamontowany silnik spalinowy, a także elektryczny akumulator. Podstawowa różnica pomiędzy autem PHEV a tym, polega na tym, że HEV nie można doładować z zewnętrznego źródła. Energia elektryczna jest tu wytwarzana podczas manewrów.
Warto znać różnice między tymi typami ekologicznych samochodów. Dzięki temu można dokonać świadomego wyboru i dostosować go do potrzeb oraz stylu jazdy.
Jak przystosować się do samochodowej rewolucji?
Dzięki dotacjom rządowym oraz atrakcyjnym programom rabatowym producentów samochodów elektrycznych (najświeższym przykładem jest Tesla) coraz więcej osób decyduje się na elektryki. Niektórych przed zakupem powstrzymują bardziej praktyczne aspekty, jak chociażby konieczność ładowania. Nie każdy przecież ma dostęp do gniazdka, którym mógłby zasilić swoje auto. Na co trzeba być gotowym, jeśli chcesz się zdecydować na elektryczną transformację?
Ładowanie samochodu elektrycznego
Jako że samochody elektryczne potrzebują specjalnych stacji do ładowania, infrastruktura ładowania jest kluczowym elementem elektrycznej rewolucji. Na rynku pojawiają się różne typy stacji ładowania – od wolnych, przez szybkie, aż do ultraszybkich. To pozwala na zminimalizowanie czasu potrzebnego, by naładować baterię do pełna.
Jest to także obszar, w którym następuje dynamiczny rozwój. Przykładem są nowe stacje ładowania pojawiające się w różnych miejscach, także w centrum miast. Rządy i organizacje lokalne często wspierają rozwój tego rynku poprzez różne formy pomocy, aby przyspieszyć proces adaptacji.
Koszty użytkowania elektryka, korzyści
Warto również wziąć pod uwagę aspekty finansowe związane z posiadaniem samochodu elektrycznego. Mimo że koszt zakupu może być wyższy niż kupno tradycyjnego auta, użytkownicy mogą zaoszczędzić na paliwie oraz serwisowaniu pojazdu. Co więcej, jak wspomniano wcześniej, rząd oferuje ulgi oraz różne formy dotacji dla właścicieli samochodów elektrycznych. Początkowy wydatek może być dzięki temu mniejszy.
Co jeszcze warto wskazać jako korzyści?
Użytkownicy mogą cieszyć się z ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz korzystać z nowych technologii, które często stosuje się w tych nowoczesnych pojazdach. Kierowcom pomagają np. asystent parkowania czy systemy autonomicznej jazdy. Trzeba jednak pamiętać o wykupieniu OC, bez którego żaden samochód nie ma prawa poruszać się po drodze.
Jeśli właśnie szukasz nowego ubezpieczenia, powinna zainteresować cię polisa ubezpieczeniowa samochodu HDI!
Elektryczna przyszłość – to warto zapamiętać!
W miarę rozwoju technologii samochody elektryczne zyskują na popularności, kształtując nową rzeczywistość na rynku motoryzacyjnym. Coraz szersza gama modeli, rozwój infrastruktury ładowania oraz korzyści finansowe i ekologiczne są tylko niektórymi z zalet, które przyczyniają się do rosnącego zainteresowania tą formą transportu. Zapewne w nadchodzących latach będziemy świadkami jeszcze większych przeobrażeń, które uczynią elektryki jeszcze bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi dla szerokiego grona użytkowników.
Źródło: CIRE.PL