Dofinansowanie na rower elektryczny 2024. Już można składać wnioski! Gdzie i ile można dostać? Budżet wyczerpie się szybko

Dofinansowanie na rower elektryczny 2024. Już można składać wnioski! Gdzie i ile można dostać? Budżet wyczerpie się szybko

3 stycznia 2024 0 przez EV Manager

Kilkuset mieszkańców kolejnych miast w Polsce może w 2024 roku liczyć na dofinansowanie zakupu roweru elektrycznego. Warto się spieszyć, nabór trwa długo, ale budżet wyczerpuje się bardzo szybko. Sprawdzamy, kto, gdzie i ile dofinansowania na rower elektryczny może dostać w 2024 roku.

Dotacje do rowerów elektrycznych ruszają w styczniu

W ostatnich tygodniach wiele mówiliśmy już o dofinansowaniach remontu łazienki czy zakupu auta. Teraz okazuje się, ze warto wrócić do dotacji na zakup rowerów elektrycznych. Jednym z punktów gdyńskiej strategii rozwoju ruchu rowerowego jest przyznanie także w 2024 roku dotacji na zakup rowerów elektrycznych. Budżet pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i tylko tutaj opiewa na 180 tys. zł.

Wnioski można składać od 1 stycznia do 15 października, jednak warto się spieszyć, bo zainteresowanie dofinansowaniem jest zwykle ogromne, a budżet relatywnie mały. Tym razem kolejnych 70 mieszkańców ma szansę otrzymać dotację w kwocie do 2500 zł. Pierwszeństwo mają jednak te osoby, które nie zakwalifikowały się do programu dotacji w ubiegłym, 2023 roku.

Dofinansowanie na rower elektryczny może sięgać 50 proc. poniesionych kosztów i przyznawane jest w formie zwrotu, jednak nie może przekraczać 2500 zł. Dotacja musi dotyczyć nowego roweru wyposażonego w pomocniczy napęd elektryczny. Wnioski można składać papierowo w urzędach miast, w których dotacje są dostępne oraz przez Profil Zaufany.

Warto się spieszyć. Dotację na rower elektryczny szybko się rozchodzą

Wcześniej podobne dofinansowania można było otrzymać w Białymstoku. Tutaj nabór wniosków trwał dosłownie kilka godzin – rozpoczął się 21 i zakończył 22 listopada. Urzędnicy wiedzieli bowiem, że zainteresowanie będzie na tyle duże, że od razu wprowadzili system kolejkowy związany z koniecznością pobrania biletów w urzędzie. Budżet programu dofinansowań na rowery elektryczne wynosił w Białymstoku aż 750 tys. zł.

 

W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych tego typu dotacji. Być może także w innych miastach. Póki co władze Gdyni zapowiadają kontynuację programu do 2030 roku:

Aktualnie zakończyliśmy pracę nad Strategią Rowerową dla miasta na najbliższe 7 lat i jednym z jej celów jest program dotacji na zakup roweru elektrycznego. Środki pozyskane od WFOŚiGW pozwolą na jego szybszą realizację, co przekłada się na zadowolenie naszych mieszkańców – mówi Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia.

Do tej pory dofinansowania na rowery elektryczne dostępne były w Gdyni i Białymstoku. Warto jednak regularnie obserwować strony samorządów lokalnych. Dotacje na rowery elektryczne będą pojawiać się coraz częściej, a mogą też być sporą ulgą dla domowych budżetów przy tego typu inwestycjach.

Dofinansowanie na rower elektryczny. Czy warto?

Przede wszystkim rowery elektryczne to nadal bardzo ekologiczne środki transportu, które pozwalają na pokonywanie długich i wymagających tras bez większego wysiłku. Z czasem staną się one także odpowiedzią na kurczące się ciągle miejsce w miastach. Już teraz większość z nas ma problemy z zaparkowaniem pod pracą czy domem. Rower, czy klasyczny, czy elektryczny można zostawić niemal wszędzie, a kupiony raz posłuży przecież przez lata.

A ile kosztuje rower elektryczny? Obecnie dobrej jakości rower elektryczny można kupić w cenie już 5 tys. zł. Są jednak takie, za które zapłacimy 10 tys. zł lub więcej.

 

Źródło: strefabiznesu.pl