Chiński gigant zbuduje na Węgrzech fabrykę pojazdów elektrycznych

Chiński gigant zbuduje na Węgrzech fabrykę pojazdów elektrycznych

28 grudnia 2023 0 przez EV Manager

Jeden z największych na świecie producentów pojazdów elektrycznych, chiński BYD, otworzy na Węgrzech swoją pierwszą europejską fabrykę produkującą pojazdy elektryczne, oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju.

Jak poinformowała agencja prasowa AP, BYD zbuduje fabrykę w pobliżu miasta Szeged na południu Węgier i ma zapewnić tysiące miejsc pracy w regionie, oznajmił minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie na Facebooku.

Projekt „będzie jedną z największych inwestycji w historii gospodarki Węgier” – powiedział, dodając, że rząd zapewni BYD zachęty finansowe na budowę, a szczegóły zostaną ujawnione w późniejszym terminie.

Budowa zakładu „jeszcze bardziej wzmocni pozycję węgierskiej gospodarki, jeszcze bardziej wzmocni podstawy długoterminowego wzrostu gospodarczego i jeszcze bardziej wzmocni pozycję Węgier w globalnej transformacji motoryzacji na napęd elektryczny” – powiedział Szijjártó.

BYD, największy światowy rywal Tesli w produkcji pojazdów elektrycznych, posiada już fabrykę autobusów elektrycznych w północno-zachodnim węgierskim mieście Komarom. Jednak planowana fabryka w Szeged byłaby pierwszym dużym zakładem produkującym samochody elektryczne w Europie dla chińskiego producenta

Burmistrz Szegedu Laszlo Botka powiedział, że „położenie geograficzne i rozwój logistyczny” miasta pomogły mu w wyłonieniu zwycięskiego kandydata na siedzibę fabryki. Powiedział, że rozpoczęło się już przygotowanie 300-hektarowego terenu pod przyszłą fabrykę.

Szeged położony jest w pobliżu granicy Węgier z Serbią i stanowi korytarz kolejowy opracowany przez rząd Węgier wspólnie z Pekinem w ramach chińskiej inicjatywy handlu światowego.

W piątek Szijjártó powiedział, że decyzja BYD o otwarciu fabryki na Węgrzech zapadła po 224 rundach negocjacji między firmą a rządem Węgier.

„Ta inwestycja podkreśla fakt, że Węgry są liderem rewolucji technologicznej” – powiedział Szijjártó.

 

Źródło: kresy.pl