Akropolis – park ładowania dla 80 samochodów

Akropolis – park ładowania dla 80 samochodów

31 stycznia 2024 0 przez EV Manager

Firma „Eleport” planuje zainstalować 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych w „Akropolis” w Kownie. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach, z pierwszymi 20 stacjami już w 2024 roku. Po ukończeniu drugiego etapu w 2027 roku „Akropolis” w Kownie stanie się największym parkiem ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej, umożliwiając jednoczesne ładowanie 80 samochodów elektrycznych.

 

Wraz z rozwojem floty elektrycznych pojazdów w Kownie, „Eleport” stawia sobie za cel dostarczenie wysokiej jakości usług oraz wygody dla kierowców samochodów elektrycznych. Country Manager Eleport na Litwie Kazys Pupinis podkreśla, że ich planowana liczba stacji, choć duża może okazać się niewystarczająca w przyszłości, dlatego „Eleport” gotowy jest na dalszą ekspansję. Ma on nadzieję, że nowe miejsca do ładowania uczynią ładowanie jeszcze bardziej wygodnym i przystępnym dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz przyczynią się do przyspieszenia transformacji do bezemisyjnego transportu.

 

Według K. Pupinis ‘a w centrum Kowna i jego okolicach znajduje się około 25 publicznych ładowarek, z których większość to ładowarki wolno ładujące. Do maja 2024 r. estońska firma zainstaluje 20 stacji wolnego i szybkiego ładowania na terenie Akropolis, która prawie podwoi dotychczasową liczbę dostępnych ładowarek w mieście. W pierwszej fazie rozwoju zostanie zainstalowanych 12 stacji ładowania prądem stałym (DC) i 8 stacji ładowania prądem zmiennym (AC).

 

„Coraz więcej mieszkańców Kowna i gości miasta przyjeżdża do nas samochodami elektrycznymi. Staramy się odpowiadać nie tylko na obecne, ale i przyszłe potrzeby, dlatego po wielu konsultacjach zdecydowaliśmy się na powiększenie liczby zainstalowanych ładowarek w ramach jednego projektu” – komentuje Brigita Kuodytė, kierownik kowieńskiego „Akropolis”.

 

Na podjęcie tej decyzji przyczynił się nie tylko wzrost liczby samochodów elektrycznych, ale również rozwój infrastruktury miasta.

 

„Po wdrożeniu projektu nawet 16 proc. wszystkich miejsc parkingowych na kowieńskim „Akropolu” będzie przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych. Wierzymy, że tym innowacyjnym krokiem ustanawiamy nowy standard zarówno dla parkingów, centrów handlowych, jak i całej infrastruktury” – mówi Brigita Kuodytė, kierownik kowieńskiego „Akropolis”.

 

Menedżer ds. rozwoju biznesu w Eleport, Robertas Skamarakas, zauważa, że po wdrożeniu pierwszego etapu projektu łączna moc stacji osiągnie 1500 kW, a większość mocy – 1200 kW – zostanie przeznaczona na urządzenia do szybkiego ładowania. Maksymalna moc jednej ładowarki osiągnie 150 kW, po wdrożeniu drugiego etapu, w najbliższych latach łączna moc stacji ładowania przekroczy 3 megawaty (MW).

 

O Eleport

Eleport, estońska marka założona w 2016 roku, rozwija sieć ładowania samochodów elektrycznych w krajach bałtyckich i Polsce. Dzięki wsparciu firmy Gren, należącej
do globalnego funduszu Partners Group, Eleport planuje zwiększyć inwestycje w rozbudowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma jest jednym z najszybciej rozwijających się graczy w sektorze elektromobilności, dostarczając energię z odnawialnych źródeł certyfikowanych przez UE.

 

O kowieńskim „Akropolu” i „Newsec”

Kowieńskie centrum handlowe „Akropolis” należy do niemieckiego funduszu inwestycyjnego „Deka Immobilien GmbH” i jest zarządzane przez firmę „Newsec”. Międzynarodowa grupa firm świadczących usługi na rynku nieruchomości „Newsec” została założona w 1994 roku w Szwecji. Grupa zrzesza siedem rynków w Skandynawii i krajach bałtyckich, na których pracuje prawie 2700 pracowników.