18 nowych przegubowych autobusów elektrycznych już wozi Krakowian!

18 nowych przegubowych autobusów elektrycznych już wozi Krakowian!

2 listopada 2023 0 przez EV Manager

Komunikacja miejska w Krakowie wzbogaciła się o 18 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Nowe nabytki już wożą podróżnych po regularnych liniach na terenie całego Krakowa.

26 października 2023 zaprezentowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zostały nowe autobusy Solaris Urbino 18 electric. Liczące 18 metrów długości pojazdy tego samego dnia wyruszyły z zajezdni by wozić pasażerów po całym mieście. Kursują one na liniach 164, 174, 194 oraz 503.

„W tej chwili MPK posiada w swoim taborze już 117 pojazdów z napędem elektrycznym, stanowi to aż 19% wszystkich naszych autobusów. Taką flotą jak krakowska nie mogą pochwalić się nawet największe miasta w Europie, a my staramy się cały czas ten standard podnosić.” – mówi prezes MPK S.A. w Krakowie Rafał Świerczyński.

Każdy z nowych nabytków mieści 141 pasażerów, z czego 42 na miejscach siedzących. Nie zabrakło też portów USB do ładowania smartfonów, wydajnej klimatyzacji oraz rozbudowanego systemu informacji pasażerskiej. Wszystko zasilane w pełni energią elektryczną.

„Każdy pojazd wyposażony jest w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: wyznaczone miejsce dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, rozkładane rampy do podjazdu przy drzwiach czy system informacji głosowej dla osób niewidomych i niedowidzących. ” – opowiada rzecznik MPK Marek Gancarczyk.

Do końca tego roku dostarczone zostaną jeszcze 4 autobusy elektryczne firmy Irizar. Zakup wszystkich pojazdów zeroemisyjnych jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie około 59 mln zł.

Źródło: eska.pl